Bolgár Nyelvoktató Nemzetiségi Iskola
HU | BG

X. Jubileumi Fesztivál "ÉN BOLGÁR VAGYOK"

A Bolgár Nyelvoktató Nemzetiségi Iskola tanulóinak és tanárainak egy csoportja részt vett a november 9. és 11. közt megrendezett, határon túli bolgárok X. jubileumi „Én bolgár vagyok” c. fesztiválján.
Az ünnepre diákjaink, Huppert-Antonov Iván, Kotorova Denica Mihaela, Mehmed Altay Abdurahimov, Spasova Raya, Kotorova Anna Theodora,tanáraikkal Kotorova Vanyával és Kjoszeva Szvetlával együtt utaztak. A csoportot elkísérte Simon Attila is, aki zongorán kísérte a gyerekeket az előadáson.

A fesztivált november 10-én szombaton rendezték meg a szófiai Nemzeti Kultúrpalotában, ahol а „Jóság Lovagjai” Alapítvány különleges reggeli gyerekprogrammal várta a diákokat, a csoportvezetők, pedig részt vettek egy beszélgetésen, ahol a jógyakorlatokról folytattak eszmecserét.

Délután a fesztivál elmúlt 10 éve alatt beküldött gyerekrajzaiból válogatott kiállítás megnyitója vette kezdetét. A kiállításmegnyitó után koncert kezdődött, ahol felléptek diákok Olaszországból, Németországból, Szerbiából, Ukrajnából, Hollandiából, és Magyarországról.

A koncerten első fellépőként a Bolgár Nyelvoktató Nemzetiségi Iskola diákjai állhattak színpadra. Iván, Theodora és Raya felolvasták esszéiket, Denica és Theodora elénekelték a „Tragnala e Dena” c. bolgár népdalt, majd a műsorszám az iskola Jubileumi himnuszával zárult. A remek kezdést követően más országok műsorával folytatódott a koncert. Izgalmas számmal készültek a szerbiai résztvevők, csakúgy, mint az ukrajnai Kubej faluból érkezett gyerekek, akik idén először léptek színpadra ezen a fesztiválon.

A fesztivál idejére a Bolgár Nemzeti Rádió is felállította ideiglenes stúdióját a helyszínen, ahonnan Cveti Radeva újságíró tudósított a fesztivál eseményeiről, valamint a magyar csoport négy részvevőjével, Kotorova Vanyával, Kotorova Denicával, Kotorova Theodorával, Spasova Rayaval, és az iskola igazgatójával, Kjoszeva Szvetlával készített interjút.

A fesztiválprogram mellett a csoportnak lehetősége adódott megismerkedni Szófia nevezetességeivel, az utolsó napon pedig a fesztivál többi résztvevőjével együtt meglátogatták a "Kambanite" (A harangok) emlékművet, amelyet a „A béke zászlója” Gyermekek Világtalálkozója alkalmából emeltek.


 

АЗ СЪМ БЪЛГАРЧЕ – 2018

Наградените ученици от Българско училище за роден език - Будапеща

Рисунки:

Ана Кристина Дончева - 100 години (1. награда)

Лена Барта - Аз съм българче (1. награда)

Милан Барки  (2. награда)

Габор Барки  (Поощрителна награда)


Съчинения:

Ана Теодора Которова - "Как пазиш природата" (1. награда)

Ана Теодора Которова - "Картичка за Българско училище" (1. награда)

Рая Спасова - "Мой град, мой свят" (1. награда)

Деница Которова - "Аз съм българче" (3. награда)

Теодор Николаев Николов - "Мой град, мой свят" (Поощрителна награда)

Александър Георгиев - "Мило българско училище" ( 3. награда)

Габор Барки - "Моето училище" (3. награда)

Иван Хуперт-Антонов - "Мой град, мой свят" (2. награда)

Никола Мусев - "Поликраище" (3. награда)

 

 

 

АЗ СЪМ БЪЛГАРЧЕ – 2018

Наградените ученици от Българско училище за роден език - Будапеща

КОНКУРС ЗА МУЗИКАЛНО-СЛОВЕСНО ТВОРЧЕСТВО

10-14 години

Солово изпълнение:

2. награда – Ангелика Лупа, 12 год.

Специална награда за групово изпълнение/дует:

Ангелика Лупа, 12 год. и Мира Лупа, 7 год.

Групови изпълнения

  1. награда – Вокална група с песента „Дъга”

15-18 години

Групови изпълнения

  1. награда – Вокална група с песента „Аз съм българче”

КОНКУРС ЗА РИСУНКИ

10-14 години

  1. награда – Лена Барта, 13 год.

Поощрителна награда – Габор Барки, 13 год.

15-18 години

  1. награда – Ана Кристина Дончева, 17 год.
  1. награда – Милан Барки, 15 год.

 

Участие в колективна изложба в Двореца на децата – София:

Ада Пиетрон , 7 год.

Виктория Катона, 8 год.

Георги Стефанов, 9 год.

Марко Недялков, 11 год.

Александра Сираков, 14 год.

Бендегуз Агарди, 13 год.

 

Участие в колективна изложба в Мадрид:

Ленард Руга, 11 год.


ЛИТЕРАТУРЕН КОНКУРС

До 10 години 

Проза

„Мой град-мой свят”

  1. награда – Иван Хуперт-Антонов, 9 год.

 

„Аз пазя природата”

  1. награда – Ана Теодора Которова, 10 год.
  2. награда – Теодор Филипов, 10 год.

Лирика

  1. награда – Ана Теодора Которова, 10 год.
  2. награда – Теодор Филипов, 10 год.

 

11-14 години

Проза

„Аз съм българче”

  1. награда – Габор Барки, 13 год.
  1. награда – Никола Мусев, 11 год.

 

„Аз пазя природата”

2. награда – Гита Барта, 11 год.

3. награда – Алтай Мехмед Абдурахимов, 13 год.

 

Поощрителна награда – Александър Георгиев, 11 год.

 

Лирика

3.награда – Александър Георгиев, 11 год.

 

15-18 години

Проза

3.награда – Деница Которова, 16 год.

3.награда – Нелина Филипова, 16 год.

Поощрителна награда – Теодор Николаев Николов, 15 год.

 

Лирика

  1. награда – Рая Спасова – 16 год.

IX Фестивал на българите по света „Аз съм българче“® 2017

Специалната награда на Фестивала „Аз съм българче“- статуетка с автор скулпторът Иво Чочев, както  и  24 индивидуални награди в различните категории спечелиха тази година децата от Българското училище за роден език в Будапеща на  IX Фестивал на българите по света „Аз съм българче“® 2017.

Заключителната част на фестивала се проведе от 10- ти до 12-ти ноември  в град Тимишоара, Румъния, където взеха участие деца от Румъния, Сърбия, Унгария,  Испания, Германия и Италия. Украйна и от целия свят, където живеят българи.

Организатори на тазгодишното издание на Фестивала са Асоциация T.A.N.G.R.A.® Мадрид и Асоциация „Българче“- Винга .

Основна цел на фестивала е да съхрани националното самосъзнание, бит и култура на българите по света, както и да насърчава изучаването на родния език от българите, живеещи в чужбина.

По време на 3-те фестивални дни децата имаха възможност да се срещнат със свои връстници.

Изключително вълнуваща беше и срещата ни с банатски българи, които са се заселили в област Банат, Румъния в началото на ХVІІІ век и до днес от пазят своя език и култура.

 

Списък на наградените деца, ученици на Училището за роден език, гр. Будапеща

  МУЗИКАЛНО-СЛОВЕСНО НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО

ИНДИВИДУАЛНИ ИЗПЪЛНЕНИЯ

  1. Група – до 9 г.

*3 награда – Майа Хуперт-Антонов

  1. Група –от 10 до 14 години

*Специална награда за новаторство и оригинална идея - филм „Спомени за България” – Майа Хуперт-Антонов

*1 наградаАнгелика Лупа

 

ИНСТРУМЕНТАЛНИ ИЗПЪЛНЕНИЯ

*1 награда - Гитта Барта –  Изп. на флейта

 

ДРАМАТИЗАЦИИ

*Специална награда за артистичност – Теодора и Деница Которови

  1. Група

ГРУПОВИ ИЗПЪЛНЕНИЯ

*Поощрителна награда – група от 8 и 9 клас „Седнало е Джоре Дос”

* Поощрителна награда - Дует КристинаДончева – Давид Варга

*Награда за оригиналност (презентация) – Доминика Тихова и Лаура Велчев

ТАНЦОВИ ИЗПЪЛНЕНИЯ

Смесена група

*1 награда – Детски танцов състав „Росица”

 

ЛИТЕРАТУРЕН КОНКУРС

  1. Група – до 10 години

ПРОЗА

*2 наградаТеодора Которова („Природа и България”)

*3 наградаНикола Мусев („Мой град-мой свят”)

            ЛИРИКА

*1 наградаМарина Паунова

*2 наградаМарко Недялков

*3 наградаМайа Хуперт –Антонов

*Поощрителна наградаМайа Хуперт-Антонов

  1.  група – от 11 до 14 години

ПРОЗА

*1 наградаТеодор Николаев Николов („Аз съм българче)

*1 наградаБендегуз Агарди

*3 наградаАлександра Сираков

3. група

ПРОЗА

*1 наградаРая Спасова

 

КОНКУРС ЗА РИСУНКА

1.б група – до 9 години

*2 награда – „Природа и България” – София Киров

*2 награда – „Природа и България” – Марина Паунова

  1. Група

*2 награда – „Аз съм българче” – Габор Барки

 

НАГРАДЕНИ С УЧАСТИЕ В ИЗЛОЖБА В ТИМИШУАРА

Натали Мусев

Ника Пап

Виктория Катона

Нора Костадинова

Ализ Кръстев

Марк Янц

Диана Пражак

Теодора Которова

Специално място за Марина Паунова

Моника Даринова Симеонова

Иван Антонов-Хуперт

Мате Едмонд

Каталин Алберт

Жомбор Киров

Гитта Барта

Лена Барта

Милан Грунчич

Специално място за Зорка Киш

Богларка Пражак

Анна Пастор

Виктория Димитрова

Специално място за Вивиен Миклоши

Майа Хуперт-Антонов

Милан Барки

НАГРАДЕНИ С ИЗЛОЖБА В  КУЛТУРЕН ДОМ „МАРКОНИ” (1-30/10/2017) – МАДРИД , ИСПАНИЯ

Алтай Абдурахимов